29 Temmuz 2012 Pazar

Gerilla Pazarlama Örnekleri - Koleston - Lübnan
Lübnan’da Koleston saç boyası için yapılan bu outdoor çalışması. Saç boyasının doğadaki renkleri taşıdığını anlatan bu çalışma, gerçekten göz alıcı. 

Gerilla Pazarlama Örnekleri - Sorouh - Dubai
  Sadece uçak yolcularını hedefleyen bir reklam.  Hem niş bir alan, hem de çok dikkat çekici.
     İngiltere merkezli  fotoğrafçılık bir şirketi tarafından, Ortadoğu'lu emlak şirketi Sorouh   için sadece uçak yolcularını hedefleyen dev outdoor şeklinde yapılmış, tamamen renkli baskı ve  geceleri sürekli ışıklandırılan ( 3 futbol sahası genişliğinde) gerilla pazarlama örneğidir. 

     İlk olarak Dubai Uluslararası Havaalanı'nda yapılan bu örnek Guinness rekorlar kitabına bile girmiş bu reklamdır.  

Gerilla Pazarlama Örnekleri - Şeffaf ve kullanışlı ...


Kanada’da yapılan bu çalışmada bir bardak üreticisi ürettiği bardakların şeffaf ve kullanışlı olduğunu anlatmak için özel bir tasarımla etkili bir reklama imza atmış.

Gerilla Pazarlama Örnekleri - Duracell - Hindistan
Duracell pilleri için Hindistan’da yapılan bu çalışma, mesajını hiç bir yazı olmaksızın çok iyi iletiyor. 

"Duracell piller o kadar güçlüdür ki bir arabayı bile çalıştırabilir" veya "Alternatif yakıt" tarzında mesajları tüketiciye ulaştıran bu kampanya, hedefi tam 12’den vuruyor. 

İlk başta araçların arkasındaki pil görüntüsü çıkartma gibi görünse de gerçekte bunlar araçların arka taraflarına yapılmış olan pil yuvalarına yerleştirilmiş maket pillerdir. Hindistandaki arabaların eski görüntüleri de çalışmalara eklenince ortaya seyirlik bir reklam çalışması çıkıyor.23 Temmuz 2012 Pazartesi

Automatic Turkish Money - Otomatik Türk parası


Gerilla Pazarlama Örnekleri - Bağ Pastaneleri
 —  İstanbul’da bulunan Bağ Pastanesi, servis aracı için harika bir araç giydirme yapmış. Aracın arka koltuğuna şirin bir pastacı yerleştirmişler. Hem pasta hem de amca etkileyici ve gerçekçi olmuş. 

      Küçük bütçelerle büyük işler yapılabileceğini gösteren yaratıcı ve uygulama olarak başarılı bir " Gerilla Pazarlama " örneği. 

Philip Kotler

Marketing Strategy with Philip Kotler at the London Business Forum

GEL GÖR BENİ AŞK NEYLEDİ-MEVLANA

Ney Dinletisi Yusufu Kaybettim Kenan Elinde

22 Temmuz 2012 Pazar

GERİLLA PAZARLAMA'DA
 BAŞARI İÇİN ;

10 ANAHTAR

1.  Pazarını araştır : Durumunu öğren.
2.  Sağladığın faydaların listesini yap : İnsanlar sizinle iş yaptıklarında ne yarar sağlarlar.
3. Silahlarını seç : Gerillanın 100 silahı içinden sana uygun olanı seç.
4. Pazarlama planını yap : Planlı hareket etmek gerillanın en büyük silahıdır.
5. Gerilla Pazarlama takvimi yap : Neyi ne zaman yapacağını bil.
6. Vizyon : Pazarlamada işbirliği yapacak senin gibi şirketler ve kişiler bul.
7. Telaşlanma sakin ol : Panik ve acele zaman ve para kaybettirir.
8. Saldırıyı sürekli hale getir ve sürdür : Sonuç bir anda gelmez,  en zoru budur.
9. İzini sür : Bazı silahlar iyi sonuç vermeyebilir,onları izle, ölçümle ve ayıkla.
10. Kanallarını seç : Satış için kullanacağın kanalları seç.

Gerilla Pazarlama Unsurları

GERİLLA PAZARLAMA UNSURLARI


1. Girişimcilik
       Gerilla Pazarlama'da girişimci birleşme, birleştirme odaklı olmalıdır.  Pazarlama çabalarının üretim becerilerini, bilgiyi, etkinliği arttırma  ve maliyeti düşürme yönlü olarak sürekli kullanıp gerektiğinde kısa vadeli ve geçici olarak diğer işletmelerle de paylaşmayı bilmelidir.
2. Zaman
       Gerilla Pazarlama'da zaman çok önemlidir. Zamanın etkin kullanımı, zamanından önce veya sonra ortaya çıkmama, zamana uyum gereklidir. 
3. İnternet
       İnternet ve teknolojideki yeni gelişmeler Gerilla Pazarlama'yı kolaylaştırmaktadır. Küçük ve Orta  Ölçekli şirketler ( KOBİ ) açısından internetten yararlanma, pazara bu firmaların seslerini duyurmada büyük işletmelerle aynı şansı vermektedir. İnternet ürün ve hizmetlerin hem yerel hem ulusal hem de uluslararası düzeyde en etkin ve finansal açıdan en uygun şekilde pazarlanması sağlanmaktadır. İnterneti ve teknolojik unsurları pazarda etkin bir biçimde kullanan firmalar farkındalık/farklılık yaratabilmektedir.
4. Reklam
      Gerilla reklamcılığında ilk yapılacak şey reklamın amacını ortaya koymak, ikinci olaraksa amacımızı gerçekleştirmenin ortaya çıkaracağı temel yararı iyice vurgulamaktır. Reklamın direkt olarak hedef alınan kitlenin iyi belirlenmesi,bu kitlenin özelliklerine uygun olarak net olarak ne yapılacağının iyi vurgulanması, reklamın gerektirdiklerinin belirlenmesi ve bütçenin ortaya konulması gerekmektedir.
       Reklamın başarılı olabilmesi için reklamdaki slogan " açık, net ve direkt olmalı, müşteriye iyi fikir aktarmalı ve daha fazlasını öğrenmek için merak uyandırmalıdır.
5. Rekabet
       Pazarlama ve rekabet alanındaki Amerika'lı pazarlama guruları Al Ries ve Jack Traut Gerilla Pazarlama'yı küçük şirketler açısından " devlerin yaşadığı yeryüzünde " ayakta kalmak taktik vasıtası saymaktadırlar. Gerilla Pazarlama'da strateji " yalnız sizin şirketinizin ölçeği değil, rakiplerinizin ölçeği de önemlidir. Gerilla şavaşında başarının anahtarı, taktiği ve stratejiyi kendi şirketinize göre değil rakiplerinize göre oluşturmak gereklidir. "

20 Temmuz 2012 Cuma

Guerrilla Marketing- Bordo Mavi / Trabzon
 —  Trabzon’da çekilmiş bu fotoğrafa baktığımızda ; Mavi Jeans mağazasının yanında “Bordo” isimli bir mağaza. Yan yana geldiğinde “Bordo Mavi”. Aynı mağazanın yerinde herhangi bir isimde herhangi bir mağaza da olabilirdi. Ama mağazanın ismini “bordo” koyduğunuzda ve bunu Mavi Jeans ile aynı fontta yazdığınızda, tabelasını da Mavi ile aynı hizaya yerleştirdiğinizde, üstelik bunu Trabzon’da yaptığınızda, yaptığınız yatırım çok daha değerli hale gelebiliyor. 

     İşte bunu görebilmek ve uygulayabilmek gerçek bir “gerilla ruhu” gerektiriyor. 

1 Temmuz 2012 Pazar

Mutlu adamın gömleği ....


MUTLU ADAMIN GÖMLEĞİ!

Mutlu adamın gömleği


Bir hükümdar amansız bir hastalığa yakalanmıştı. Ülkenin bütün hekimleri saraya geldi, komşu ülkelerin hekimleri de çağırıldı. Ama hastalığa hiçbir çare bulunamadı. Hükümdar, herkesin gözü önünde her gün biraz daha erimeye devam ediyordu. Umutsuzluk içinde çırpınırken son çare olarak bütün falcıların, büyücülerin bulunup saraya getirilmesini istedi.

Adamları koşuşturdu. Ülkede ne kadar adı falcıya büyücüye çıkmış insan varsa toplayıp getirdiler.

Falcılar, büyücüler hükümdara tek tek baktılar, bildikleri bütün numaraları yaptılar, ama hiçbiri herhangi bir iyileşme sağlayamadı.

Hükümdar artık iyiden iyiye umutsuzluğa düşmüşken günün birinde sarayının kapısına bir yaşlı kadın geldi. Bu kadın hükümdarın derdini nasıl çözeceğini bildiğini söylüyordu!

Yaşlı kadını hükümdarın yanına götürdüler.

Hükümdar yatağında doğrulamadan, "Söyle kadın" diye güç bela konuştu: "Neymiş senin çaren!"

Kadın bildiği çareyi anlattı: "Adamlarınız ülkeyi dolaşacak, ülkenin en mutlu adamını bulacak, onun gömleğini alacak ve size getirecek. Siz de bu gömleği giyince iyileşeceksiniz..."

Hükümdar emir verdi, adamları hemen ülkeye dağıldı. Önce en zenginlerin kapısını çalmaya başladılar. Ama hangi zenginle gidip konuştularsa onun hiç de tahmin ettikleri gibi mutlu olmadığı gördüler. Aralarından bir iki kişi, en değerli gömleklerini verdi. Hükümdar gömlekleri giydi fakat bunların da herhangi bir faydası olmadı. Böylece o gömleklerin sahiplerinin söyledikleri gibi mutlu olmadıkları ortaya çıktı.

Hükümdar köpürüyor, adamları bütün ülkeyi adım adım dolaşıyor, artık zengin fakir dinlemeden mutlu insan arıyor ama bir kişi bile bulamıyorlardı.

Durmaksızın dolaşırken susuz kalan hükümdarın adamlarından birkaçı dökülen bir kulübenin yanından geçmekteydi. Su istemek için yaklaştıklarında içeriden gelen sesi duydular.

Bir adam kendi kendine konuşuyordu:

"Ne kadar mutluyum, benden iyisi yok, karnımı doyurdum, yarın çalışabilecek gücüm de var... Benden iyisi yok..."

Hükümdarın adamları suyu falan unutup hemen içeri daldılar. Bu son derece yoksul kulübede bir adam yere oturmuş, kağıt üzerine serdiği peynir ekmeğin son kırıntılarını ağzına atarken bir yandan da türkü söylüyordu.

Hükümdarın adamları "Nihayet bulduk" diye adama doğru hamle ettiler ve yanan tek bir mumun zayıf ışığında adamın gömleğinin olmadığını gördüler. 
Yazan : Okay Gönensin
Kaynak : VATAN

Hafızanızı Güçlendirmek için 8 öneri .... Unutmayın, hayata bir kere gelme şansınız var ve ilk önce kendinize dikkat edin.


HAFIZANIZI GÜÇLENDİRMEK İÇİN 8 ADIM...

Hayat aynı rutininde devam ediyor ve sıkılıyorsanız, yaşamı farklılaştırmanız ve beyninizi alışkanlıklarını bırakmaya zorlamanız gerekiyor. Bu size hem zihinsel zindelik hem de rahatlamayla birlikte mutluluk getirecek. Ailem.com'un verdiği ve okuduğunuzda basit gibi gelen, ancak uyguladığınızda ne kadar katı alışkanlıklara sahip olduğunuzu görmenizi sağlayacak önerileri mutlaka uygulayın. Unutmayın hayata bir kere gelme şansınız var ve ilk önce kendinize dikkat edin:

1- Vücudunuzu yeni davranışlara alıştırın. Saçınızı tararken, dişlerinizi fırçalarken, kahvenizi karıştırırken ya da diğer günlük basit işleri yaparken sürekli kullandığınız elinizi değil diğer elinizi kullanın.

2- Gözlerinizi kapatın ve odada yolunuzu duygularınızla bulmaya çalışın. Bilinçli olarak sesleri dinlemeye ve kokuları almaya çalışın. Bazen yerden bir şey almanız gerektiğinde, ayaklarınızı kullanın mesela kapıyı ayağınızla kapatmak gibi... Kitap okumayı seviyorsanız bir sayfayı baş aşağı okuyun.

3- Birisini eleştirmek yerine övgü dolu sözler bulun ve söyleyin. Yargılayıcılığınızı askıya aldığınızda, o kişi sandığınızdan daha iyi insan olmaya başlayacak.

4- Buzdolabınızın içine dikkatlice bakın. Daha sonra kapağını kapatın. İçindekileri teker teker sıralamaya çalışın. Eviniz için de aynı şeyi yapabilirsiniz, pencerenin önündekileri ya da duvardaki resmin ayrıntılarını inceleyebilirsiniz.

5- Her gün 5 dakika, kendinizi bir başka insanın yerine koyun ve olaylarını onun bakış açısından anlamaya ve hissetmeye çalışın. Bir aktörmüş gibi yapın, rol gereği yani ve kişi gibi davranın. Ne hissederse hissedin.

6- Her zaman üzüntü ya da şüpheye yakalanıyorsanız ve kendinizi başkalarından daha aşağı görüyorsanız, bunun yerine en çok istediğiniz şeyi ayrıntılı olarak tasarlayın ve elde ettiğinizdeki yaşamınızı düşünün. Negatif düşünceleriniz olduğunda pozitife çevirmek için gün boyunca bunu uygulayın.

7- Her günün sonunda o ana kadar ne yaptığınızı 60 dakikada gözden geçirin. Bu gününüzü daha önemli hale getirmek için iyi yardımcı yoldur. O ana kadar olan tüm aktivitelerini zihinsel olarak gözden geçirin. Hafızanız gününüz hakkındaki boşlukları, anları kasıtsız olarak açığa vuracaktır. Siz de bunları daha iyi değerlendireceksiniz.

8- Esnek olmak ve kolayca uyum sağlamak için hayatınızı değiştirin, her gün farklı bir şeyler yapın. Farklı bir mağazadan alışveriş yapın ya da rutin ev-iş yaşamından çıkın.
Kaynak : www.aksam.com.tr